پیام دبیر ستاد توسعه سواحل مکران

 

بسمه تعالی

در بند 21 سیاست های کلی برنامه 5ساله ششم کشور به طور مشخص، توسعه اقتصاد دریایی جنوب کشور حدفاصل چابهار تا خرمشهر، با محوریت سواحل مکران مورد تاکید قرار گرفته است. همچنین مقام معظم رهبری در دیدار خود با فرماندهان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نهم آذرماه 1393 فرمودند "مسئله آبادسازی سواحل مکران نیز جزء همین کارهای اساسی است که باید با همکاری دولت، برنامه های مورد نظر در این منطقه با سرعت بیشتری دنبال شود."

اگرچه برخی دولت ها تاکید بر توسعه مناطق جنوب و جنوب شرق کشور داشته اند، اما این تاکیدات هیچگاه به مرحله اجرا نرسید و متاسفانه نقش بی بدیل توسعه اقتصاد دریایی با تاکید بر سواحل مکران به عنوان یک منطقه محوری – چه از بعد دریا و چه از بعد خشکی- در برنامه های میان مدت کشور مغفول ماند.

اهمیت منحصر به فرد مکران را می توان در جایگاه بی نظیر این منطقه در کریدور شمال – جنوب دانست. کریدور شمال – جنوب، مهمترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا بوده که ایجاد خط ترانزیت در آن، در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان تا 40% و از نظر هزینه تا 30% مقرون به صرفه خواهد بود. بخش اعظمی از این کریدور در خاک جمهوری اسلامی ایران است و توسعه سواحل مکران، علاوه بر آن که نقطه آغاز احیای این کریدور به عنوان یک فرصت استثنایی در ابعاد مختلف ملی خواهد بود، از سویی به ارتقاء ضریب امنیتی جنوب شرق کشور نیز خواهد افزود.

اکنون با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و جدیت مضاعف دولت یازدهم در راستای آبادسازی این منطقه، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به پشتوانه ظرفیت های منحصر به فرد انسانی، مدیریتی دانشی، فناورانه و تجهیزاتی خود که تاکنون منشاء اثر فراوانی در جهت پیشبرد پروژه های ملی و زیرساخت های توسعه کشور بوده است، به عنوان دبیر ستاد توسعه سواحل مکران، با تمام توان در راه تحقق اهداف توسعه سواحل مکران فعالیت خواهد نمود.

امید است که با تلاش مضاعف فرزندان این مرز و بوم کماکان شاهد اعتلای نام جمهوری اسلامی ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی باشیم. انشاالله…

 

دکتر حسین دهقان

دبیر ستاد توسعه سواحل مکران