مروری بر اولین همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار سواحل مکران

 

 

mokrann-moroor

سواحل مکران دروازه طلایى کشور

مکران از نظر تاریخى سرزمینى ساحلى در جنوب شرقى ایران و جنوب غربى پاکستان است که در طول خلیج عمان از راس الکوه در غرب جاسک تا لاس بلا در جنوب غربى ایالت بلوچستان پاکستان گسترده است. همچنین سواحل مکران دروازه طلایى کشور است که به سوى دریاهاى آزاد و فرصت هایى ارزشمند آن قرار دارد و کلید بهره گیرى از این فرصت استثنایى توسعه آن است.
یکى از مهم ترین قابلیت هاى این منطقه، مجاورت آن با آب هاى آزاد بین المللى در سرتاسر مرز جنوبى، همسایگى مستقیم با کشورهاى پاکستان و افغانستان، و به طور غیرمستقیم با کشورهاى آسیاى مرکزى (از طریق ترکمنستان) است که یک راه غیرقابل چشم پوشى براى این کشورهاى محصور در خشکى (به جز پاکستان) به دریاهاى آزاد محسوب می شود.
استان سیستان و بلوچستان در مسیر دو کریدور از سه کریدور ترانزیتى بزرگ دنیا قرار دارد. این امر، منطقه مکران را به عنوان محور ترانزیتى طرح توسعه جنوب شرق مطرح مى کند.
خوشبختانه در سیاست هاى کلى برنامه ششم توسعه کشور نیز توجه ویژه به توسعه سواحل مکران مورد توجه مقام معظم رهبرى قرار گرفته است و تمام سازمان ها و وزارتخانه هاى کشور موظفند همکاری‌هاى لازم براى این مهم را در برنامه ششم توسعه کشور به کار بگیرند.
ماموریت کارگروه توسعه سواحل مکران سیاستگذاري و راهبري توسعه پایدار سواحل مکران و بالفعل نمودن ظرفیت ها و توانمندي هاي منطقه در راستاي سیاست هاي کلان منطقه است
اهداف کارگروه توسعه سواحل مکران به سه بخش تقسیم می شود :
1- ایجاد هماهنگی و هم افزایی دستگاه هاي مختلف ملی و منطقه اي به منظور توسعه پایدار سواحل در راستاي سیاست هاي کلان جمهوري اسلامی ایران
2- تسهیل گري و راهبري دستگاه هاي مرتبط در توسعه پایدار سواحل مکران
3- پایش و ارزیابی عملکرد برنامه هاي توسعه پایدار سواحل مکران


دست اندرکاران همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران

amouzesh

rah

behdasht

barnaame-budje

riasat

jahad

keshvar

sanat-madan

naft

olum

vakh

niroo

daraee

darya

defa

sist

hormoz

mohitz

kar

azad

miras

memari

vhabah

komak


مقامات حاضر در اولین همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران

 

maghamat


حامیان اولین همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران

 

mapna foolad0mok sa-ir ans iranian-at tose-neg

arman

banader

orm

ghadir

bonyad

aboniroo

fanavaran

sanaye-daryay

kosar

omran

rahsazi

shams-omran

parsian

lootoos

sanaye-daryayi

pars

hafez

energy

pkp

saff

refah

otc

novin

sepco

jahad-nasr

saba

aria


اسامی مشارکت کنندگان

 

mookran-morour-1faamookran-morour-2en


اهداف همایش

معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در منطقه
بررسی و ارایه برنامه های دستگاه های اجرایی در راستای توسعه منطقه
آشنایی سرمایه گذاران داخلی و خارجی با فرصت های سرمایه گذاری در منطقه
تحقق اهداف کلان جمهوری اسلامی ایران در توسعه سواحل دریای عمان

پنل تامین مالى و جذب سرمایه خارجى

هر گونه فعالیت اقتصادی در منطقه مکران، به ویژه برای سرمایه گذاران خارجی، نیازمند وجود زیرساختها و بسترهایی از حیث بانکی، بیمه ای و نیز تسهیلات نقل و انتقال سرمایه و فراهم بودن بسترهای حقوقی و قانونی مربوطه می باشد و از این منظر، تشریح شرایط ورود و خروج سرمایه از کشور و نیز ترتیبات بانکی و قانونی فراهم شده در این زمینه از اهم موضوعاتی بود که در این پنل مورد بحث و گفتگو فیمابین مدیران سازمانها و نهادهای قانونی مربوطه و سرمایه گذاران قرار  گرفت. همچنین شرایط، قوانین و پوشش های بیمه ای پروژه ها و محصولات در فرایند تولید و توزیع و ترانزیت کالاها و نیز زیر ساخت‌ها و قوانین حوزه بورس کشور برای بهره گیری سرمایه گذاران از ظرفیت های این عرصه، از دیگر موضوعات مورد بحث و گفتگو در این پنل بود.

khazaee

محمد خزاعى

معاون وزیر امور اقتصادى و دارایى و رئیس سازمان سرمایه گذارى و کمکهاى اقتصادى و فنى ایران

hesari

saleh-abadi

gilan

 mohseni

فرهاد تقى زاده حصارى

دستیار ارشد رئیس موسسه بانک توسعه آسیایی (ADBI)

علی صالح آبادی

مدیرعامل بانک توسعه صادرات

مسعود گیلانى

مدیر سرمایه گذارى CommoditEdge

قاسم محسنى دمنه

عضو شوراى عالى بورس

پنل صنایع و معادن

در این پنل وزارت صنعت ، معدن و تجارت با تشریح سیاست ها و برنامه های توسعه ای خود در این بخش و معرفی پروژه ها و فرصت های سرمایه گذاری مربوطه، در حوزه احداث شهرک های صنعتی، صنایع سنگین انرژی بر، صنایع تبدیلی و فرآوری منابع معدنی و صنایع غذایی، نسبت به جذب سرمایه گذار برای اجرایی نمودن طرح های توسعه ای خود، اقدام نمود.

mehrizi

حسین ابویى مهریزى

معاون برنامه ریزى وزیر صنعت معدن و تجارت

yazdani

daliri

sabagh

madani

على یزدانى

معاون وزیر و مدیرعامل شرکت شهرك هاى صنعتى و صنایع کوچک ایران

فرداد دلیرى

معاون توسعه سرمایه گذارى سازمان

گسترش و نوسازى صنایع ایران

امیر صباغ

معاون برنامه ریزى سازمان توسعه و

نوسازى معادن و صنایع معدنى ایران

اصغر مدنى

مدیرعامل شرکت فولاد مکران

پنل فرصتهاى سرمایه گذارى گردشگرى، محیط زیست و اکوتوریسم دریایى

از دیگر ظرفیت‌های مفغول مانده در منطقه مکران، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بی‌نظیر گردشگری منطقه است. جاذبه‌های مسافرتی، استقرار در مبداء ورودی کریدور شمالی-جنوبی کشور، تاریخ غنی و سرشار و قدمتی چند هزار ساله، و فرهنگ و آداب بومی غنی، همگی از این منطقه یک جاذبه بی‌نظیر و یک مقصد گردشگری جذاب، ولی بالفعل نشده، فراهم آورده است. در صورت سیاست گذاری درست و تدوین برنامه‌های اجرایی معین و جذب و هدایت صحیح سرمایه‌های بخش خصوصی، در کنار تأمین زیرساخت‌های اساسی گردشگری توسط دولت، می‌تواند منشاء تحولات عمده‌ای در توسعه منطقه باشد. صنعت گردشگری از آن‌جایی که در توسعه اقتصاد محلی و اقتصاد خرد و نیز ایجاد اشتغال گسترده مستقیم و غیر مستقیم برای جامعه میزبان، تاثیرات مستقیم کوتاه مدت ایجاد می‌نماید. به دلیل همراستایی کامل اثرات این صنعت با سیاست‌های کلان توسعه منطقه مکران، می‌تواند به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه منطقه مکران قرار گیرد و از این منظر، نیازمند توجه ویژه مسئولین در این حوزه می‌باشد. تشریح برنامه‌های آتی و پروژه‌های جاذب سرمایه گذاری حوزه گردشگری در منطقه مکران و تمهیدات پیش‌بینی در این حوزه، از اهم سیاست‌های این پنل بود.

shirk

سعید شیرکوند

معاون سرمایه گذارى و برنامه ریزى سازمان میراث فرهنگى و صنایع دستى کشور

farshchi

gohari

zia

       poo

vafa

پروین فرشچى

معاون محیط زیست دریایى سازمان حفاظت محیط زیست

کامبیز مشتاق گوهرى

مدیرکل میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى سیستان و بلوچستان

محسن ضیائى

مدیرکل میراث فرهنگى، صنایع دستى گردشگرى

استان هرمزگان

نیره پور مولایى

مدیرکل سازمان محیط زیست استان سیستان و بلوچستان

مجید وفادار

مدیرکل سازمان محیط زیست استان هرمزگان

پنل نفت و گاز

اولین و مهمترین بخشی که در فضای بازگشت ایران به اقتصاد جهانی توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرد، بخش انرژی و به ویژه حوزه نفت و گاز و صنایع وابسته بود. به دلیل مجاورت منطقه مکران با دریای آزاد، بستر مناسبی جهت سرمایه گذاری در حوزه انتقال و ذخیره سازی نفت در این منطقه فراهم گردیده است که به تبع آن، احداث پالایشگاه‌ها و صنایع پایین دستی آن، قابل توجیه است. همچنین، به دلیل تامین زیرساخت های انتقال گاز از خط لوله هفتم سراسری که از شمال این منطقه عبور می نماید، امکان تعریف پروژه های پایین دستی صنایع گاز و خطوط انتقال به صنایع پایین دستی و نیز صادرات گاز به کشورهای همسایه میسر می باشد.

sahayi

محمد سقایى

مجرى طرح مکران وزارت نفت

bayana

ghaed

محمد بیاتانى

عضو هیئت مدیره و مدیر امور مهندسى شرکت

ملى صادرات گاز ایران

علیرضا قائد شرف

مجرى طرح پایانه نفتى و خط انتقال نفت از

عسلویه به جاسک

پنل فرصتهاى سرمایه گذارى منطقه آزاد چابهار

بی شک منطقه آزاد چابهار به عنوان یکی از قطب های اصلی اقتصاد (از منظر تجاری و صنعتی) مستقر در محدوده سواحل مکران و محرک توسعه منطقه، از جذابیت های ویژه ای برای سرمایه گذاران برخوردار می باشد و سازمان منطقه آزاد چابهار به عنوان نهاد مدیریتی و سازمان دهنده این منطقه آزاد، دارای طرح ها و برنامه های ویژه ای در جهت توسعه منطقه و جذب و جلب سرمایه گذاران و بخش خصوصی جهت فعالیت در منطقه می باشد. ارائه این فرصت ها و نیز زیرساختها و تمهیدات موجود در منطقه در جهت تسهیل فعالیت فعالان اقتصادی و نیز مشوق های قانونی و حقوقی ترتیب داده شده در منطقه، از اهم موضوعات مورد بحث در این پنل بود. همچنین، هم اندیشی با سرمایه گذاران و پاسخگویی به سوالات و شبهات متقاضیان سرمایه گذاری، بخش پایانی این پنل را تشکیل داد.

torkan

اکبر ترکان

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالى مناطق آزاد و ویژه اقتصادى

kordi

mousavi

jamili

lee

عبدالرحیم کردى

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان

منطقه آزاد تجارى – صنعتى چابهار

سید على محمد موسوى

دبیر کل سازمان همکارى اقتصادى D8

ابراهیم جمیلى

رئیس شوراى بازرگانى ایران و هند

لى یو یینگ

قائم مقام مدیر عامل و مدیر اقتصادى هلدینگCACC  چین

پنل حمل و نقل، بنادر و شهرسازى

بی شک یکی از ضروریات توسعه در هر عرصه ای، توسعه زیر ساختهای ارتباطی و شریانی و ایجاد امکان حمل و نقل و ترانزیت آسان افراد و کالاها به آن منطقه است. همچنین توجه به لزوم استقرار و اسکان در منطقه و تهیه زیرساختهای سکونتی و ایجاد شرایط زیست و سکونتگاه های مناسب برای فعالان اقتصادی در منطقه از دیگر ضروریاتی است که می بایست مورد توجه گیرد. به عبارت دیگر، ایجاد سکونتگاههای زیستی امن و راحت در کنار ایجاد محورهای ارتباطی زمینی (راه و راه آهن )، هوایی و دریایی و نیز احداث و تاسیس فرودگاهها و بنادر مورد نیاز در منطقه مکران، از ضروریات اولیه توسعه و ترقی این منطقه است. این منطقه از زیر ساختهای چندان مناسبی در این حوزه (چه در بخش سکونتگاهی و چه در بخش زیرساخت های ارتباطی )برخوردار نبود و این در حالیست که وجود سواحل دریای عمان که امکان ارتباط منطقه و کشور را با آب‌های آزاد و اقیانوس هند فراهم آورده و نیز استقرار مبدا ورودی کریدور شمال- جنوب به خاک ایران در این منطقه، شرایط منحضر به فردی را در جهت توسعه زیرساخت های زمینی و دریایی در منطقه فراهم آورده و از دیگر سو، استقرار شهرها و مراکز سکونتگاهی جدید و توسعه فعالیت های اقتصادی و صنعتی در منطقه، لزوم ایجاد یک فرودگاه بین المللی جدید با استانداردهای بین المللی را نیز، اجتناب ناپذیر می نماید و این همه، مشمول حیطه کارکردی و فعالیتی وزارت محترم راه و شهرسازیست. لذا، برگزاری این پنل فرصتی را در اختیار مدیران این وزارتخانه قرار داد تا با تشریح سیاست ها و برنامه های توسعه ای خود در این بخش و معرفی پروژه ها و فرصت های سرمایه گذاری مربوطه، نسبت به جلب سرمایه گذار برای اجرایی نمودن طرح های توسعه ای خود، اقدام نماید. شایان ذکر است، معرفی و تشریح دقیق فعالیت های این بخش، در ترغیب سرمایه گذاران سایر بخش ها نیز تاثیر انکار ناپذیری داشت.

nariman

محسن نریمان

معاون وزیر و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت عمران شهرهاى جدید

aliabadi

shafeghat

ahmadian

         tetsouji

chng

نورالدین على آبادى

معاون فنى سازمان بنادر و دریانوردى

آرمین شفقت

دفتر طرح هاى کالبدى وزارت راه و شهرسازى

رضا احمدیان

مدیر ویژه پروژه طرح توسعه سواحل مکران – مهندسین مشاور ماب

تتسوجى اوئمورا

مشاور ارشد شرکت مشاوران نومورا ژاپن

چانگ وون لى

ریاست موسسه حمل و نقل دولت کره جنوبى KOTI

پنل پتروشیمى

ضرورت های اصلی کشور، خروج از وضعیت خام فروشی و تولید مواد پتروشیمی به منظور ایجاد ارزش افزوده حداکثری از این منابع است و این موضوعی است که در این پنل مورد توجه بود. در همین راستا، احداث خط لوله هفتم سراسری گاز جهت انتقال گاز عسلویه به پاکستان، فرصتی طلایی جهت توسعه صنایع پتروشیمی در سواحل مکران فراهم آورده است. این پروژه ها در دو حوزه جاسک و چابهار تعریف و مکان یابی شده اند.

movaseghi-nia

محمدرضا موثقى نیا

مدیر عامل شرکت نگین مکران

asadi

alaee

shahrokhi

صفدر على اسدى

معاون شرکت پتروشیمى توسعه نگین مکران

علایى

مدیر عامل شرکت آب نیروى مکران

شاهرخى

مدیر عامل شرکت انبارها و پایانه هاى توسعه نگین مکران

حسینى

مدیر عامل شرکت پتروشیمى سینا

ناصر سبحانى

نماینده مدیرعامل شرکت سرمایه گذارى غدیر

بیگى

رئیس هیأت مدیره شرکت پتروشیمى بدر شرق

پنل شیلات و کشاورزى

از جمله ظرفیت های اصلی نهفته در دل منطقه مکران، ظرفیت ها و پتانسیل های کلان این منطقه در حوزه کشاورزی و شیلات است. اقتصاد مبنی بر کشاورزی و شیلات، در این منطقه، قدمتی چند صد ساله و حتی شاید چند هزار ساله دارد. زمین های وسیع و حاصل خیز منطقه و نیز وجود سواحل زیبای دریای عمان، جملگی ویژگی های منحصر بفردی را برای سواحل مکران رقم زده است که با برنامه ریزی و سیاست گذاری درست و با جذب و هدایت سرمایه ها می توان این پتانسیل را به یک ثروت فعال ملی تبدیل نمود. از جمله جذابیت های سرمایه گذاری در حوزه شیلات و کشاورزی در منطقه مکران عبارتند از: پروژه های پرورش ماهی در قفس، مزارع پرورش میگو و کشت گلخانه ای با هدف صادرات به بازارهای بین المللی. از این رو، تشریح برنامه های آتی و پروژه های جاذب سرمایه گذاری حوزه شیلات و کشاورزی در منطقه مکران و تمهیدات پیش بینی شده در این حوزه از اهم سیاست های این همایش و این پنل بود.

salehi

حسن صالحى

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران

orangi

heidaripour

najafi

علیرضا اورنگى

معاون وزیر و رئیس سازمان امور اراضى کشور

ناصر حیدرى پورى

رئیس سازمان جهاد کشاورزى استان هرمزگان

رضا نجفى

رئیس سازمان جهاد کشاورزى

استان سیستان و بلوچستان

mojahedi

adibzadeh

heidari

zohri

على اصغر مجاهدى

معاون صید و بنادر ماهیگیرى سازمان

شیلات

صالح ادیب زاده

مدیر عامل شرکت سرمایه گذارى ساحل صید

علیرضا حیدرى

مدیرعامل گروه مهندسین مشاورپایا روش نگاره (پرناکو)

محمد امین زُهَرى

عضو هیئت مدیره شرکت نیکسا

پنل نیرو (آب و برق)

حوزه نیرو از دو منظر جایگاه ویژه ای را در تعامل با سرمایه گذاران منطقه مکران دارد. نخست در خصوص تامین منابع آب و برق کلیه پروژه هایی که در سطح منطقه به اجرا در آمده و دیگر در خصوص جذب سرمایه گذار برای پروژه های حوزه نیرو (آب و برق) که در منطقه مکران پیش بینی شده است.از این منظر ، تشریح سیاست های کلان وزارت نیرو در حوزه تامین آب و برق برای پروژه های منطقه مکران و پیش بینی ها و تمهیدات اندیشیده شده در این خصوص، از اهم موضوعاتیست که با سرمایه گذاران به بحث و گفتگو گذارده شد. همچنین تشریح پروژه های دارای اولویت منطقه که نیازمند تامین مالی و جذب سرمایه می باشد، از دیگر مولفه های این پنل بود.

ebrahimnia

محمد ابراهیم نیا

مدیرکل دفتر برنامه ریزى کلان آب و آبفا وزارت نیرو

sayari

ghane

rezazadeh

مجید سیارى

معاون برنامه ریزى و امور اقتصادى شرکت

مدیریت منابع آب ایران

على اصغر قانع

معاون برنامه ریزى و توسعه شرکت مهندسى آب

و فاضلاب کشور

سیدمحمدرضا رضازاده

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروى آب ایران

farmad

azimi

shiroudi

مجید فرمد

معاون برنامه ریزى و توسعه شبکه شرکت توانیر

حمیدرضا عظیمى

معاون برنامه ریزى شرکت مادر تخصصى تولید

برق حرارتى

ابولفضل شیرودى

معاون برنامه ریزى و توسعه سازمان انرژى هاى نو ایران

 


تفاهمنامه های منعقده

5 تفاهم نامه جذب سرمایه گذاری خارجی با ارزش بیش از 3 میلیارد دلار و 4 تفاهم نامه در بخش داخلی با حضور معاون اول رئیس جمهوری در چابهار امضا شد.

همچنین با حضور آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، از نخستین شناور اقیانوس سرمایه گذاری در سواحل مکران رونمایی شد.

احداث کارخانه فولاد در چابهار

احداث شهرک صنعتی مشترک ایران و هند

احداث شهرک صنعتی شیلات

احداث 5000 واحد در شهر جدید تیس

احداث نیروگاه 280 مگاواتی نگین مکران

تجهیز و نوسازی شناور های صیادی

توسعه همکاری با شرکت های دانش بنیان در حوزه پرورش ماهی در قفس

تاسیس مرکز تدارکاتی منطقه ای در چابهار

توسعه صنایع سنگین در چابهار


بهره برداری از پروژه ها

آبرسانی مجتمع دچ ها

مرکز غیر دولتی آموزش و توانبخشی معلولین

دو پایگاه سلامت اجتماعی

مهدکودک حاشیه ای

پل بزرگ بندبنی

پل بزرگ رابچ

پل بزرگ زرآباد

زیرسازی و آسفالت گرم راه های روستایی کنارک

زیرسازی و آسفالت گرم راه های روستایی چابهار

زیرسازی و آسفالت گرم راه های روستایی دشتیاری

پل هیله رود

کانال های آبرسان مجتمع پرورش میگوی گواتر

سردخانه انجماد ، عمل آوری و بسته بندی ماهی

مجموعه پذیرایی چابهار

تولید قوطی کنسرو

مجتمع شبانه روزی روستای بانسنت کنارک

سالن ورزشی نیروی دریایی کنارک

مجتمع 12 کلاسه پسرانه کنارک

مجتمع 12 کلاسه دخترانه کنارک

سالن ورزشی پسابندر


آغاز عملیات اجرایی پروژه ها

شهر جدید تیس

مجتمع ساخت تجهیزات پالایشگاهی و استراکچر های صنعتی

شهرک صنعتی 2 هزار هکتاری صنایع انرژی بر جاسک

خط لوله گاز رسانی به جنوب استان سیستان و بلوچستان

نیروگاه برق و بخار 280 مگاواتی

آبگیر شهرک پتروشیمی مکران

مخازن و پایانه های صادراتی محصولات پتروشیمی

ترافیک بین المللی IXP هاب منطقه ای ترانزیت

طراحی و ایجاد مرکز فضایی سواحل مکران

توسعه زیرساخت های ارتباطی اپراتورهای مخابراتی

ایجاد زیرساخت های فناوری اطلاعات برای توسعه گردشگری

اجرای چتر وای فای سواحل مکران

احداث کارخانه فولاد سازی با فناوری FINEX-CEM

آبرسانی مجتمع بندبنی

مزرعه پرورش میگو

بهره برداری از فاز 2 ارضی کشاورزی دشت یگدار

اجرای سیستم های نوین آبیاری در اراضی شمالی دشت میناب

ترمینال مواد معدنی

انبار و خطوط لوله و مخازن نگهداری فرآورده های پتروشیمی

کارخانه تولید خوراک آبزیان

واحد آب شیرین کن و یخ سازی

زیر ساخت مجموعه گردشگری رمین

زیر ساخت مجموعه گردشگری زرآباد

مجموعه اقامتی پذیرایی چابهار

دیوار حفاظتی ساحلی کنارک


نقشه نمایشگاه جانبی همایش مکران

 

 

plan