تاکید بر گسترش همکاری‌های بین تراسیکا و ایران

وزیر راه و شهرسازی در دیدار دوجانبه با میرچا چوبراگا دبیرکل تراسیکا، با ارائه پیش‌نویس موافقت‌نامه حمل‌ونقل ترکیبی از تراسیکا خواست تا به این موافقت‌نامه بپیوندد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وزیر راه و شهرسازی با میرچا چوبراگا دبیرکل تراسیکا دیدارکرد.

دبیرکل تراسیکا در این دیدار ضمن تاکید بر گسترش همکاری‌های بین تراسیکا و ایران با ابراز رضایت از وضعیت جمهوری اسلامی ایران بعد از رفع تحریم‌ها، از همکاری‌های ایران تشکر و خواستار مشارکت بیشتر و فعال‌تر ایران شد. وی با کسب نظر ایران درخصوص همکاری با افغانستان در حوزه فنی و ترانزیتی، عنوان کرد که تراسیکا تحت حمایت‌های مالی اتحادیه اروپا است و مسیرهای حمل‌ونقلی خود را با بودجه این کشورها تکمیل می‌کند و بر همین اساس بعد از فضای مثبتی که به دلیل رفع تحریم‌ها پیش آمده است امکان تکمیل مسیرهای عبوری از ایران در چارچوب برنامه‌های تراسیکا مهیا می‌شود.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز در این دیدار، از تراسیکا خواست تا با ظرفیت‌های ایران در شمال و جنوب کشور بیشتر آشنا شود و با تاکید بر نقش لجستیکی ایران در منطقه و برنامه‌های ایران برای توسعه بنادر خشک، پیشنهاد بازدید کاملی از بنادر جنوب ایران مثل چابهار را به وی داد. همچنین در این دیدار، وزیر راه و شهرسازی با ارائه پیش‌نویس موافقت‌نامه حمل‌ونقل ترکیبی از تراسیکا خواست تا به این موافقت‌نامه بپیوندد. برنامه کریدور تراسیکا در ماه می‌١٩٩٣ میلادی در نشست وزرای حمل‌ونقل و تجارت هشت کشور عضو (پنج کشور جمهوری آسیای میانه و سه جمهوری قفقاز) در بروکسل ارائه و برمبنای آن کریدور حمل‌ونقل شرق – غرب از طریق دریای سیاه – جمهوری قفقاز – دریای خزر و آسیای میانه، میان اروپا و آسیای میانه تعریف شد. تراسیکا به‌عنوان مسیری که کمترین هزینه و زمان را برای اتصال جمهوری‌های آسیای‌میانه به بازارهای جهانی و بنادر اروپایی دارد، معرفی شده و اعضای تراسیکا شامل کشورهای آذربایجان، ایران، ارمنستان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، بلغارستان، مولداوی، رومانی، ترکیه، اوکراین است.

دنیای اقتصاد