اجرای فاز نخست شهرک صنعتی جاسک


دنیای اقتصاد– بندرعباس: معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران گفت: فاز نخست شهرک صنعتی جاسک با وسعت دو هزار مترمربع اجرا می‌شود.

یزدانی در نشست شورای برنامه‏‌ریزی و توسعه هرمزگان با محوریت طرح توسعه سواحل مکران افزود: طرح‌های مدنظر برای اجرا در شهرک صنعتی جاسک با مشارکت شرکت‌های خارجی و داخلی صورت می‏گیرد که امید است در دهه فجر امور اجرایی این شهرک در فاز نخست با وسعت دو هزار مترمربع انجام شود.وی به همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: 4 و 5 بهمن‏ سال‌جاری این همایش با پنل‌های تخصصی برگزار خواهد شد. معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع نیز در اين نشست با اشاره به طرح توسعه سواحل مکران تصريح كرد: در طرح توسعه سواحل مکران قرار بر این است که هر اقدامی براساس مطالعه و اسناد جامع توسعه باشد.

سردار محمد اسلامی ادامه داد: دوره واگرایی و نگاه بخشی در کشور خاتمه پیدا کرده، کما اینکه برای توسعه سواحل مکران طبق نگاه همه‌جانبه در دبیرخانه مربوطه نگاه می‏کنیم و در تدوین برنامه‏‌های طرح توسعه مکران از مشاوره و اطلاعات تمامی دستگاه‏‌های زیرساختی و اجتماعی استفاده شده است.وی اضافه كرد: در راه توسعه سواحل مکران، نمی‏توان به سرمایه‏‌های اجتماعی کنونی بی‏‌توجه بود، اين منطقه بکر و دست نخورده است که به‌عنوان یک ظرفیت و سرمایه ملی باید با حساسیت لازم طرح‌های مدنظر را راهبری کرد. سردار اسلامی با بیان اینکه روی نقشه‏های کلی توسعه مکران اختلافی وجود ندارد، یادآور شد:‏ چیزی که اکنون مشخص و همه روی آن توافق دارند، وجود دو شهر محرک در سواحل مکران به نام‌های چابهار و جاسک است که برای جاسک کاربری صنعتی انرژی و برای چابهار حمل و نقلی و بندری تعریف شده است.

معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازی نيز در اين نشست اظهار كرد: در برنامه توسعه‏‌ای جدید ویژه توسعه و عمران سواحل مکران سعی شده مسیرهای نادرست گذشته اصلاح و این طرح در شورای برنامه‌ریزی استان‏های سیستان و بلوچستان و هرمزگان که سواحل آنها را شامل‏ مي‌شود، به شور گذاشته شود تا اصلاحات احتمالی اعمال شود.حناچی ادامه داد:‏ شاه بیت مطالعات مشاور طرح یاد شده، پهنه‌بندی صورت گرفته است که روی «جی‏‌ای اس» نیز انجام و تلاش شده تمامی اطلاعات لازم به‌صورت نقشه و لای‌‏ بندی درآمده و در تصمیم‏‌گیری‌های آینده به‌عنوان یک اصل و پایه شناخته خواهد شد.

وی افزود: این نوع روش کار می‏تواند کمک زیادی به‌ویژه در تصمیم‏گیری‏ها و پیاده‏‌سازی‏های محلی باشد که سبب پایداری طرح‌ها خواهد شد.حناچی گفت: طرح توسعه سواحل مکران فرصتی استثنایی برای توسعه دو استان مشمول این طرح است که از طرف مرکز به‌طور جدي پیگیری می‌شود که در این راه باید ایده‌ها و مشاوره‌ها را در حد امکان به دبیرخانه طرح توسعه منتقل کرد.استاندار هرمزگان نیز در این نشست گفت: برای توسعه سواحل مکران مقامات ارشد نظام، پای کار آمده‏‌اند و این افتخار برای دولت تدبیر و امید است که در حال تحقق و اجرایی كردن این آرزوی دیرینه است.

وی با بیان اینکه بايد وضعیت منطقه سواحل مكران در بعد زیرساختی و رفاهی، ‏شایسته مردم و ساکنان سرافراز آن باشد، اضافه کرد: به یمن تلاش‏های صورت گرفته سد سرمایه‏‌گذاری با حضور سرمایه ‌گذاران بخش خصوصی شکسته شده است که تداوم آن می‏تواند فقر و محرومیت را از منطقه بزداید. استاندار هرمزگان ضمن تقدیر از مشاور و دبیرخانه طرح توسعه مکران اضافه کرد: انتظار می‌رود ملاحظات منطقه‌‏ای و محلی که به‌زودی از استان به دبیرخانه ارسال می‌شود، در نقشه‏ها و برنامه‏‌های مشاور دیده شود. جادری با بیان اینکه به‌زودی عملیات اجرایی شهرک صنعتي مشترک چین و ایران در جاسک آغاز خواهد شد، اعلام كرد: این پیامی روشن برای آغاز مسیری شفاف است که تداوم آن می‌تواند سبب توسعه و رفاه منطقه شود.در این نشست ایده اجرای شهرک صنعتی 20 هزار هکتاری جاسک مطرح و مطالعات طرح ويژه توسعه سواحل مكران توسط مشاور طرح ارائه شد.